sobota, 1 stycznia 2011

CIĄŻA NIE OZNACZA NADWAGI

Dieta w ciąży, czyli jak nie przytyć ?


Jak nie przytyć w ciąży? Głupie pytanie. W ciąży trzeba przytyć!!! Należałoby raczej zapytać, ile trzeba przytyć w ciąży. Jak podają ogólne normy przyrost masy ciała w ciąży powinien mieścić się w granicach 10 do 14 kg. Jest to oczywiście kwestia indywidualna. Ja sama jestem mamą dwójki dzieci i w pierwszej ciąży panicznie bałam się, że nabiorę za dużo ciała i po ciąży będę zwyczajnie gruba. Przeczytałam chyba wszystko o zdrowym odżywianiu się ciężarnych i ściśle przestrzegałam nowej pełnowartościowej, optymalnej diety. Efekt? W pierwszej ciąży 10 kilogramów na plusie i synek ponad 4 kilo, w drugiej przytyłam 8,5 kilo i urodziłam 3,5 kilogramową córeczkę. Po dwóch ciążach nie ma żadnych dodatkowych kilogramów. Oczywiście pewne znaczenie miały tu pewnie indywidualne uwarunkowania, jednak drugie tyle zawdzięczam odpowiedniemu sposobowi odżywiania się w ciąży.

Oto kilka rad jak nadmiernie nie przytyć w ciąży:

1. Wyklucz choroby powodujące nadmierny przyrost masy ciała. Nadmierny przyrost ciała może być zwiastunem choroby, a nie złej diety. Zbyt wiele kilogramów może oznaczać np. zatrucie ciążowe lub niedoczynność tarczycy. Dlatego też lekarz prowadzący ciążę przy każdej wizycie powinien kontrolować twoją wagę.

2. Nie jedz „śmieci”. „Śmieci” to wszystkie te pokarmy, które mają dużo kalorii i niewiele składników odżywczych. Zrezygnuj całkowicie ze słodyczy i słodkich napojów. To pierwszy krok do sukcesu. Zastąp słodkości świeżymi i suszonymi owocami, które też są przecież słodkie i pomogą ci przetrwać trudne chwile. Prawdopodobnie na początku po nocach będzie ci się śniła cukiernia, ale potem jest coraz lepiej. Również pestki słonecznika, migdały, orzechy laskowe i nerkowce pomagają zapomnieć o ciastkach i czekoladzie. Nie kupuj też fast foodów, bo to puste kalorie, z których ty będziesz miała tłuszczyk na brzuchu, a twoje dziecko nic. Pokarmy powinny być jak najmniej przetworzone, bo tylko wtedy zachowują witaminy i minerały, których potrzebujesz ty i twoje dziecko.

3. Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu, ale... Nie do smażenia, w odpowiednich proporcjach i głównie roślinne (np. oliwa z oliwy do sałatek). Jeśli chodzi o mięso, to po pierwsze ogranicz jego ilość na rzecz ryb, po drugie natomiast jedz tylko chude. Podroby typu wątróbka, żołądki też możesz sobie darować. Rozważnie wybieraj wędliny. Jak powiedział znany krakowski restaurator, szynka poniżej 30 zł za kilogram nie zawiera szczególnie dużo szynki, za to sporo wody z solą i konserwantami. Gdy włożymy kilka plasterków wędliny do zamrażalnika, a po rozmrożeniu otrzymamy oprócz niej kałużę wody, to nie był to produkt polecany dla kobiet w ciąży.

4. Nie pozwól innym decydować, o tym co jesz w ciąży. Babcie ciocie i teściowe, które wmawiają ci, że musisz się dobrze odżywiać, a jednocześnie nie mają zielonego pojęcia o zdrowym odżywianiu się, są największą zmorą przyszłych mam. Częstują cię trzema rodzajami ciasta przy rodzinnej uroczystości, przekonują, że lampka wina nie zaszkodzi, a przy okazji niedzielnego obiadku dostajesz podwójną porcję tłustego rosołu, górę okraszonych masłem ziemniaków, przypalonego schabowego i kapustę z zasmażką. No i jeszcze lody czekoladowe na deser. A potem to się najlepiej zdrzemnij, bo przecież w ciąży musisz dużo odpoczywać. To chyba nie wymaga dalszego komentarza.

5. Ruszaj się, tańcz, ćwicz. Jeśli tylko twoja ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań lekarza, to nie zaniedbuj ruchu. Nawet jeżeli dostarczysz organizmowi więcej kalorii niż potrzebuje, to szybko je spalisz. Po za tym dobra kondycja przyda się z pewnością po porodzie, kiedy będziesz musiała zająć się niemowlęciem. Udowodniono również, że silne mięśnie brzucha powodują, że wróci on do kształtu sprzed ciąży. Nawet jeśli skóra będzie rozciągnięta, (na co akurat nie masz wpływu) to z pewnością po okresie połogu zmieścisz się w jeansy sprzed ciąży.

6. Nie zapominaj o preparatach witaminowych dla kobiet w ciąży. Aby wykluczyć niedobory witamin i minerałów podczas ciąży, poproś swojego ginekologa, aby polecił Ci odpowiedni preparat opracowany z myślą o przyszłych mamach i ich dzieciach. Chociaż są dostępne bez recepty, trudno samodzielnie dobrać właściwy. Jeszcze niedawno kobietom, które planowały ciążę zalecano jedynie łykanie kwasu foliowego, obecnie są to także kapsułki z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi Omega 3 i 6.

-------------------------------------------

Artykuł: Dieta w ciąży, czyli jak nie przytyć ? pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Ania K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz