sobota, 1 stycznia 2011

WYPADAJĄ WŁOSY- PRZECZYTAJ?

Liszaj płaski mieszkowy – przyczyna wypadania włosów.


Mieszkowy liszaj płaski to choroba mogąca dotknąć każdej owłosionej części ciała. Może spowodować nieodwracalną utratę włosów. Badania dowiodły, że aż u 40% chorych na łysienie plackowate skutkiem takiego stanu była infekcja mieszkowego liszaja płaskiego.

Według statystyk nawet nastolatkowie walczyli z ta chorobą.

Jest to schorzenie, które nie daje wcześniejszych sygnałów. Nie można go rozpoznać po wysypce czy tez graczce. Żadne wcześniejsze zmiany nie występują. Dotyczy ono niewielkich obszarów na skórze głowy na których przerzedziły się włosy. Takie place powiększają się ale bardzo powoli. Nawet kilka lat po rozpoczęciu choroby, jej skutki mogą być jeszcze niewidoczne.



Liszaj płaski mieszkowy nie jest jeszcze zbadanym schorzeniem. Specjaliści maja ogromny problem w odróżnieniu go od tocznia, łysienia plackowatego czy tez innej choroby związanej ze skórą głowy. Jednak z roku na rok lekarze coraz lepiej radzą sobie i zaczynają rozpoznawać różnice między tymi chorobami.

Jednym z krokiem w rozpoznaniu czy to liszaj płaski mieszkowy jest biopsja skóry.

Częstą diagnostyką są biopsje skóry.

Schorzenie to objawia się zwiększonym poziomem limfocytów (komórek odpornościowych) oraz rozpadem immunoglobulin.

Lekarze zaczęli stosować również badanie zwane immunofluorescencją. Pozwala ono na odnalezienie miejsc w których przeciwciała rozłożyły się w chorej tkance.

W leczeniu wykorzystywana jest kuracja z użyciem kortykosterydów. Ich działanie zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Kortykosterydy to grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym, mają silny wpływ na gospodarkę węglowodanową, białkową, lipidową, wodno-elektrolitową organizmu.



Liszaj mieszkowy płaski jest odmiana liszaja płaskiego.



Przyczyna liszaja płaskiego nie jest do końca znana. Zazwyczaj pojawia się u osób między 30 a 60 rokiem życia. Jednak jak większość chorób związanych z wypadaniem włosów wiek chorego może wychodzić poza te granice. U chorych zaobserwowano powtarzającą się reakcję autoimmunologiczną występującą najczęściej z innymi schorzeniami autoimmunologicznymi.



Oto kilka rodzai tej choroby:

- liszaj płaski brodawkujący, jest to postać przerosła, najczęściej występuje na skórze kończyn dolnych,

- liszaj płaski zanikowy, w tej postaci zmiany ustępują, pozostawiając jednak ślady,

- liszaj płaski barwnikowy, którego wykwity mają ciemne lub bardzo ciemne zabarwienie,

- liszaj płaski mieszkowy, w którym zmiany umiejscawiają się w okolicy mieszków, przywłosowych, zajmują też skórę owłosioną,

- liszaj płaski pęcherzowy, gdzie obok (lub wśród) typowych grudek pojawiają się zmiany pęcherzowe, występują również zmiany zanikowe skóry, błon śluzowych i płytek paznokciowych,

- nietypowa odmiana stanowiąca przejście między liszajem płaskim i rumieniowatym.

-------------------------------------------

Artykuł: Liszaj płaski mieszkowy – przyczyna wypadania włosów. pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Dawid.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz